Trądzik zwykły (pospolity)
Trądzik zwykły (pospolity)
Trądzik należy do jednej z najpowszechniej występujących chorób dermatologicznych- dotyczy 80-100% osób w wieku pomiędzy 11 a 30 r.ż. W zdecydowanej większości przebieg jest łagodny, jednak u 15% występują ciężkie postacie zapalne pozostawiające po sobie blizny i przebarwienia. W ostatnich latach zaobserwowano również coraz częstsze występowanie trądziku w wieku dorosłym. Do podstawowych procesów obserwowanych w procesie powstawania zmian trądzikowych zalicza się: nadprodukcję łoju, zaburzenia rogowacenia ujść jednostek włosowo-łojowych, kolonizację gruczołów łojowych przez Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes) oraz rozwój stanu zapalnego.
Jakie są objawy trądziku?
Zmiany trądzikowe najczęściej lokalizują się na twarzy oraz na plecach i klatce piersiowej. Dużo rzadziej trądzik może pojawiać się na ramionach lub nawet pośladkach. Podstawowym objawem występującym w trądziku jest pojawienie się zaskórników. Mogą mieć one postać otwartą z drożnym ujściem gruczołów łojowych. Wyglądem przypominają czarne kropki i potoczenie nazywane są wągrami. Drugą postacią są zaskórniki zamknięte o niedrożnych ujściach gruczołów łojowych. Są to drobne, wypukłe lekko żółtawe punkty. Najczęściej lokalizują się na twarzy, lecz mogą obejmować również ramiona, dekolt i plecy. Kolejnym objawem przemawiającym za rozpoznaniem trądziku są grudki i krostki. Zmiany o takim charakterze wskazują na trądzik o umiarkowanym nasileniu. Charakteryzują się występowaniem drobnych uwypukleń na skórze, często wypełnionych ropą. Objawem najbardziej problematycznym i uciążliwym dla Pacjentów są zmiany guzkowe. Guzki wypełnione ropą mogą mieć zabarwienie sino-czerwone i sięgają głęboko w głąb skóry. Ta postać trądziku wiąże się z największym ryzykiem pozostawienia po sobie blizn i rozwinięcia trądziku bliznowcowego.
Odmiany trądziku:
Ze względu na wyżej wymienione objawy możemy rozróżnić: – trądzik zaskórnikowy (acne comedonica), – grudkowo-krostkowy (acne papulo-pustulosa), – ropowiczy (acne nodulo-cystica). Do ciężkich postaci trądziku zaliczyć można trądzik: – ropowiczy (acne nodulo-cystica), – bliznowcowy (acne keloidea), – skupiony (conglobata), – piorunujący (fulminans). Poza wymienionymi powyżej, istnieją również inne odmiany trądziku: – trądzik wieku dorosłego, – trądzik kosmetyczny, – trądzik zawodowy, – trądzik niemowlęcy, – trądzik z wydrapania (samookaleczający, samouszkadzający).
Konsultacja dermatologiczna
W trakcie konsultacji dermatologicznej w Gierek Clinic specjalista dermatolog przeprowadza dokładny wywiad medyczny oraz badanie skóry. Na podstawie zebranych informacji możliwe jest postawienie diagnozy jednej z powyższych odmian trądziku (lub innej choroby skóry), umożliwiające włączenie trafnego leczenia. W zależności od wskazań stosowane są leki zewnętrzne lub doustne. Nieodłącznym elementem leczenia trądziku jest ustalenie planu pielęgnacji skóry oraz ewentualna modyfikacja codziennych nawyków, w tym diety.